VMRO DPMNE është e gatshme që të shqyrtojë ndryshimin e ligjit të gjuhëve ku qartë të thuhet se gjuha shqipe gjithashtu do jetë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, duke hequr përshkrimin “mbi 20 përqind”, siç është tani.

Këtë deklaratë e bëri Stefan Andonovski, këshilltar i Mickovskit kreut të partisë në debatin gjatë Programit 200 në Alsat-M.

Ai gjithashtu tha se nuk është standard evropian që një etni të përshkruhet si shifër. Përfaqësuesi i LSDM në emision Andrej Zhernovski vlerësoi ndyshimin e qëndrimit të VMRO DPMNE-së në lidhje me gjuhën shqipe. Dy partitë ndërkohë thanë se do fitojnë në zgjedhjet e ardhëshme dhe se nuk kanë preferencë me cilën nga partitë shqiptare do të bëjnë koalicion nëse do të duhet, për krijimin e qeverisë së ardhëshme./Alsat-M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…