Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është filmuar duke shkuar në një funeral në Moskë i rrethuar nga rojet e tij, njëri prej të cilëve mbante një valixhe të dyshimtë, që sipas shtypit ndërkombëtar, besohet të ketë qenë “valixhja bërthamore”.

I veshur me të zeza, Putin bëri homazhe për Vladimir Zhirinovsky, një nacionalist i zjarrtë, i cili humbi jetën si pasojë e Covid.

Pranë Presidentit Putin qëndronte një oficer i lartë ushtarak i cili mbante valixhen që besohet se kishte kodet e armëve bërthamore.

Artikulimi për armët bërthamore u bë kryefjalë gjatë javëve të fundit kur nisi konflikti ushtarak në Ukrainë, shtet që u sulmua nga Rusia.  

Forcat ruse lëshuan edhe një raketë hipersonike duke goditur depo municionesh dhe armësh të ushtrisë ukrainase.

Sa i përket armëve bërthamore, më herët ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka artikuluar se nëse do të shpërthejë Lufta e III Botërore, do të jetë me armët bërthamore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Droni rus fluturon mbi Poloni dhe pastaj rrëzohet

Ukrainasit kanë njoftuar se rrëzuan një dron rus në kufirin e tyre…

Kanada do të dërgojë artileri të rëndë në Ukrainë

Kanadaja njoftoi sot se do ta ndihmojë me artileri të rëndë ushtrinë…

Tronditëse, dëshmitarët tregojnë se si serbët luanin me jetën e shqiptarëve: Kam vrarë 50 njerëz, duhet ta çojmë në 100 numrin

Prezenca e theksuar e UÇK-së në komunën e Vushtrrisë, bëri që serbët…

Lajçak nesër në Kosovë, takohet me Kurtin dhe liderët e partive opozitare

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Beograd-Prishtinë, Miroslav Lajçak nga nesër…

Jordan Kamçev sot ka dëshmuar për rastin “Haraçi”

Biznesmeni Jordan Kamçev, këtë mëngjes ka dhënë dëshmi në Prokurorinë për Ndjekjen…