Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Komuniteti Politik Europian (EPC), ka takuar përfaqësuesin e lartë, Josep Borrell me të cilin ka diskutuar aktin e agresionit të Serbisë kundër Kosovës.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Komuniteti Politik Europian (EPC), ka takuar përfaqësuesin e lartë, Josep Borrell me të cilin ka diskutuar aktin e agresionit të Serbisë kundër Kosovës.

Osmani ka shkruar në X, Serbia duhet të mbajë përgjegjësi për shkeljen e qartë të nenit 3 të marrëveshjes së BE-së, të 27 shkurtit, e cila parashikon detyrimin për t’u përmbajtur nga kërcënimi ose përdorimi i forcës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Policia ndalon një serb në kufi, i gjen mbi 12 mijë euro dhe 363 mijë dinarë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka ndaluar një person…

Bëjeni anëtarësimin e Kosovës më të lehtë, i thotë Kurti NATO-s dhe BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për AFP rreth mundësisë së…

Rusia e cilëson gjigandin teknologjik Meta si ekstremist

Kremlini  ka ndaluar prej marsit Facebook e Instagram pasi autoritetet i akuzojnë…

Gjendet kutia e zezë e aeroplanit të rrëzuar ku supozohet se vdiq Prigozhin

Hetuesit rusë kanë gjetur kutinë e zezë të aeroplanit që u rrëzua…

Ministrat e BE-së miratojnë ndihmë shtesë prej 1 miliardë eurosh për Ukrainën

Ministrat evropianë miratuan të martën një propozim të Komisionit për të ofruar…