Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër të Kosovës, në intervistën e fundit në “Opinion” ka folur për koalicionin me LDK-në dhe për krijimin e qeverisë së re. Ndër të tjera ai ka folur edhe për shqiptarët e Maqedonisë.

I pyetur se çfarë raportesh do të ketë Kurti me shqiptarët e Maqedonisë dhe me forcat politike në vend, Kurti ka thënë se do të ketë raporte shumë të mira.

“Shumë të afërta. Besoj që edhe me kryeministrin Zaev dhe me partitë politike shqiptare do të mund ta risim bashkëpunimin midis Maqedonisë dhe Kosovës dhe shqiptarëve në përgjithësi.

Kurti ka folur për qeverisjen e ardhshme e cila pritet që LVV dhe LDK të dakordohen për koalicionin e ardhshëm. Në vijim mund ta ndiqni intervistën e plotë. /Gjurmë/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…