Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër të Kosovës, në intervistën e fundit në “Opinion” ka folur për koalicionin me LDK-në dhe për krijimin e qeverisë së re. Ndër të tjera ai ka folur edhe për shqiptarët e Maqedonisë.

I pyetur se çfarë raportesh do të ketë Kurti me shqiptarët e Maqedonisë dhe me forcat politike në vend, Kurti ka thënë se do të ketë raporte shumë të mira.

“Shumë të afërta. Besoj që edhe me kryeministrin Zaev dhe me partitë politike shqiptare do të mund ta risim bashkëpunimin midis Maqedonisë dhe Kosovës dhe shqiptarëve në përgjithësi.

Kurti ka folur për qeverisjen e ardhshme e cila pritet që LVV dhe LDK të dakordohen për koalicionin e ardhshëm. Në vijim mund ta ndiqni intervistën e plotë. /Gjurmë/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Spasovski: Pashkët dhe Ramazanin duhet ta kalojmë në shtëpi

Spasovski porositi të gjithë besimtarët përfshi ata të komuniteti ortodoks, mysliman dhe…

Balje pas miratimit të rezolutës: Jam krenare me shtetin tim

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e SDU-së, Duda Balje, është…

UNESCO nuk mbron koralet në Australi

Aktivistët e mjedisit e konsiderojnë vendimin  ndaj “Shkëmbit të Madh Koralor”si goditje…

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

ASH: Pushteti rrezikon Bërvenicën, ne u tërhoqëm nga Kërçova dhe Çashka

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa duke u munduar që ta fuqizojë votën…