Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre vendeve janë po aq të vjetra sa edhe vetë ekzistimi i tyre.

Bekimet që Kisha Ortodokse i ka dhënë politikës hegjemoniste ruse dhe serbe tashmë është hetuar dhe vërtetuar, duke nxjerr në pah nënshtrimin e dyanshëm për qëllime krejtësisht agresore.

Në medie sociale janë shfaqur të gjithë krerët ortodoks të kishës ruse duke nisur nga drejtuesi aktual Kiril e deri te mitropoliti Nikodim, i cili ka vdekur në vitin 1978.

Aty janë paraqitur edhe lidhje e Kishës Ortodokse Ruse me ish-KGB-në, tash Shërbimi rus i Sigurisë (FSB).

“Unë e kam hetuar këtë lidhje që në fillim të viteve ’90-ta dhe pa hyrë në asnjë detaj mund të them se nga fillimi i viteve 1970 një prift mund të bëhej peshkop vetëm me bekimin e KGB-së, duke qenë operativ i KGB-së. Po kjo është e vërtetë”, thekson Ivana Stradner nga Fondacioni për Mbrojtje të Demokracisë.

https://twitter.com/oculusfiles/status/1534921805374361602/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1534940437194100736%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es3_&ref_url=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fvertetohen-lidhjet-e-kishes-ortodokse-te-rusise-dhe-serbise-sherbimet-sekrete-te-vendeve-te-tyre%2F

Stander përveç tjerash, këtij postimi ia shton edhe ndikimin e Kishës Ortodokse Serbe.

“Unë kam shkruar për Kishat Ortodokse Ruse dhe Serbe dhe jam plotësisht dakord me këtë vlerësim. Ekziston një lidhje e qartë midis Kremlinit, KGB-së/FSB-së dhe Kishës”, përfundon ajo. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Liderët e NATO-s arrijnë në Bruksel për samitin e Ukrainës

Udhëheqësit e NATO-s kanë arritur në Bruksel për të diskutuar hapat e…

Von der Leyen: Serbia të vendosë se në anën e kujt është

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se Serbia…

Boksieri rus është në gjendje të rëndë pasi mbyti një ari që vrau paraprakisht mikun e tij

Një boksier rus është në “gjendje të rëndë” pasi u përlesh dhe…

Detaje nga prokuroria: Isuf Koka s’ka gjuajtur me armë zjarri

Prokuroria ka dal me të dhëna të reaj lidhur me incidentin afër…

Koronavirus/ Në kërkim të vaksinës, kompanitë kuotohen në bursa

Janë të shumta kompanitë që po punojnë për kërkimet e një vaksine…