Deri të premten do të dihet qëndrimi i Qeverisë për gjendjen e jashtëzakonshme, e cila së bashku me mendimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për gjendjen me pandeminë do të jenë kyçe për datën e zgjedhjeve.

Këtë sot në konferencë për shtyp e tha zv.kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani. Sipas tij, pasi të vendoset për gjendjen e jashtëzakonshme, do të dihet edhe data për zgjedhjet, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Qëndrimi i BDI-së bazohet në dy parime. I pari është se shëndeti i qytetarëve është më i rëndësishmi, ndërsa i dyti është se duhet të ketë konsensus për mbajtjen e zgjedhjeve. I ndjekim të gjitha rrjedhat epidemiologjike. Unë mendoj se duhet të presim deri të premten kur përfundon gjendja e jashtëzakonshme, për të bërë krahasim të trendeve, ta shohim mendimin e Komisionit dhe mbi këtë të vendosim për gjendjen e jashtëzakonshme”, tha Osmani.

Sipas vendimit të presidentit Stevo Pendarovski, gjendja e jashtëzakonshme prej dy javëve përfunon më 14 qershor./Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…