Është ndarë sot nga jeta ish- kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, Dr. Gjon Bucaj.

Dr. Bucaj i kushtoi jetën e tij çështjes kombëtare shqiptare, në luftë të pandalshme me komunizmin enverian si dhe nuk pushoi së punuari për të mbrojtur institucionin e Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, ashtu siç e kishin lënë korifenjtë e saj.

Jeta, puna, sakrificat e Dr. Gjon Bucajt do të mbeten në historinë e kombit shqiptar në vitet që vijnë dhe do të jetë rrugë frymëzimi për brezat e ardhshme të atyreve shqiptarëve që vërtet duan zhvillimin, demokratizimin dhe lirinë e kombit shqiptar.

I përjetshëm qoftë kujtimi i këtij heroi të kombit shqiptar. Në përjetësi Dr. Gjon Bucaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Flamuri kombëtar qëndron në tokë para Medreses (FOTO LAJM)

Respektimi i simboleve kombëtare është obligim i të gjithë personave fizik por…

Më pak lajme me përmbajtje politike! “Facebook” nis testimet…

Rrjeti social “Facebook” ka njoftuar këtë të mërkurë se ka filluar ndryshimin…

Sërish sulme në Kiev, të paktën 10 shpërthime ndodhën mëngjesin e sotëm

Autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se të paktën 10 sulme kanë…

Ambasadori francez i shqetësuar për kërcënimet ndaj liderëve të PDK-së dhe LDK-së

Ambasador i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, është shprehur i shqetësuar mbi…

Zëdhënësi i UÇK’së në burg, ndërkohë zëdhënësi i Millosheviqit president”

Njëri nga komandantët e UÇK-së, aktualisht deputet i Kuvendit të Kosovës dhe…