Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ka vdekur pasi u qëllua me armë zjarri, duke mbajtur një fjalim në qytetin perëndimor të Nara, tha transmetuesi shtetëror NHK.

67-vjeçari pësoi plagë në anën e djathtë të qafës dhe në klavikulën e majtë, tha departamenti i zjarrfikësve të qytetit Nara, duke shtuar se ai ishte në arrest kardiopulmonar përpara se të dërgohej në spital, shkruan Skynews.

NHK transmetoi pamjet që tregonin Abe të rrëzuar në rrugë me rojet e sigurisë që vraponin drejt tij.

Një gazetar në vendngjarje tha se ata dëgjuan dy goditje të njëpasnjëshme gjatë fjalimit të zotit Abe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Austria ndihmon Ballkanin Perëndimor me 1 mln doza vaksina kundër COVID

Austria do të dhurojë edhe një milion doza vaksinash kundër koronavirusit për…

Remenski: Jam e pakënaqur me daljen në votime për kryetar të LSDM-së

Kandidatja për kryetare të LSDM-së, Frosina Remenski, mbrëmë pas përfundimit të votimit…

Kryeministri Kurti: Javën që vjen nisin punimet në kompleksin memorial “Adem Jashari”

Javën që vjen do të nisin ndërhyrjet e para emergjente në ndërtesën…

Ukrainasve po u arrin ndihma nga të gjitha anët, pas amerikanëve – tani norvegjezët u dërgojnë sisteme kundërajrore Mistral

Ministri i Brendshëm norvegjez Bjorn Arild Gram, ka bërë të ditur se…

Menendez, Escobarit: Po i bëni presion Kosovës ta bëjë një Asociacion që bie ndesh me Kushtetutën – mos ta bëjmë edhe një tjetër Republika Srpska

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit amerikan, Bob Menendez,…