Siç ka ndodhur edhe ditëve më parë, Ukraina ka publikuar edhe të dhënat më të fundit rreth humbjeve të shkaktuara ushtrisë ruse.

Në këtë drejtim, të hënën, autoritetet e këtij vendi pretendojnë se – deri sot më 8 mars – ushtrisë ruse i kanë shkaktuar humbje të mëdha.

Kështu, sipas të dhënave të fundit, Ukraina thotë se deri më sot, kanë vrarë 12 mijë ushtarë rusë, kanë shkatërruar 48 aeroplanë luftarakë dhe 80 helikopterë.

Veç këtyre, po sipas të dhënave nga Ukraina, janë shkatërruar 303 tanke, 120 njësi artilerike, 56 sisteme raketore – dhe jo vetëm.

Ndryshe, siç ishte thënë gjatë të hënës, Ukrainës i janë shkaktuar dëme mbi 10 miliardë dollarë që nga fillimi i agresionit rus – duke shkatërruar infrastrukturën e këtij vendi, kanë njoftuar zyrtarë ukrainas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mehaj takon ministrat e Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Azerbejxhanit, u kërkon njohjet për Kosovën

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj së bashku me ministrat e mbrojtjes së…

Gjithsej 710 pjesëtarë të aeroplanmbajtëses “Theodore Roosevelt” të infektuar me Covid-19

Nëntë marinarë nga bartësi amerikanë i aeroplanëve “Theodore Roosevelt” janë në spital…

Snopçe nga ASH: Kemi rezerva për besueshmërinë e Regjistrimit!

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar pas publikimit të rezultateve të Regjistrimit të…

Sela uron Kurtin për fitoren në zgjedhje

Ziadin Sela, Kryetari i Aleancës për Shqiptarët uroi fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje…

Nëse askush nuk siguron shumicën është e mundshme takim të liderëve

Nëse asnjë parti nuk formon shumicën nuk përjashtohet mundësia për mbajtjen e…