Bullgaria nuk do t’i japë rrugën Maqedonisë së Veriut në mosmarrëveshjen rreth së vërtetës historike për Goce Dellçev, kategorikisht është zv.ministri i diplomacisë bullgare Georgi Georgiev.

Në një intervistë në televizionin Kanal 3 të Bullgarisë, ai vuri në dukje se në aspektin e origjinës së revolucionit, qeveria në asnjë mënyrë nuk ndryshon nga asnjë qytetar patriotik i Bullgarisë.
“Ne po flasim për një person historik që ka origjinë të pamohueshme dhe si Bullgaria vazhdimisht thekson, me përkatësi absolutisht të padiskutueshme të popullit bullgar. Fakti që disa interpretime janë bërë në një kohë të caktuar nuk do të thotë që ne do të tërhiqemi nga interesat dhe qëndrimet tona që shumë herë folën Ministrja e jashtëm Zaharieva dhe Kryeministrin Borisov. Çdo bullgar do ta thotë këtë”, tha zv.ministri i jashtëm i Bullgarisë Georgi Georgiev.

Lidhur me gabimin e bërë nga kryeministri Borisov, i cili, në vend që të maqedonas, e quajti presidentin Pendarovski si një politikan “verioro-maqedonas”, Georgiev vuri në dukje se kjo ishte një çështje e vogël, e cila nuk duhet të theksohet, nëse merret parasyshë investimi i Bullgarisë për integrimin më të shpejtë Euro-Atlantik të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…