Në Gjykatën Themelore në Tetovë, sot vazhdon gjykimi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës. Më 31 janar ishte seanca e fundit në të cilën u dëgjuan shtatë dëshmitarë të propozuar nga Prokuroria.

Gjykimi sot vazhdon me dëgjimin edhe të disa dëshmitarëve, ndërsa gjykatësi Jordan Vellkovski paralajmëroi se do të ftohen edhe ekspertët që e kanë përgatitur ekspertizën. Më pas do të ketë seanca dëgjimore të dëshmitarëve dhe dëshmi me shkrim të mbrojtjes.

Të akuzuarit, drejtorët Florin Besimi dhe Artan Etemi, mjeku Boban Vuçevski dhe përfaqësuesi i Spitalit Klinik të Tetovës si person juridik, në fillim të gjykimit theksuan se e kuptojnë akuzën, por nuk pranojnë fajin dhe se nuk i kanë kryer veprat për të cilat akuzohen.

Gjykimi për zjarrin që ndodhi më 8 shtator të vitit 2021, ku humbën jetën 14 persona, ndërsa dhjetëra u lënduan, filloi më 7 dhjetor të vitit 2022, pasi nga shtatori i vitit 2022 deri atëherë procesi gjyqësor disa herë u shty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konjufca dhe presidenti kroat flasin për procesin e njohjeve, liberalizimin e vizave dhe integrimin euro-atlantik  

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga…

Gjendet gjashtë predha në Mitrovicë, KFOR-i i largon ato

Disa mjete të dyshimta janë hasur nga një person në Mitrovicë. Rasti…

Rrëzohet avioni i Luftës së Dytë Botërore, 5 të vdekur dhe 14 të plagosur

Pesë persona humbën jetën dhe 14 të tjerë u plagosën pasi një…

Banka Qendrore e Rusisë ul normat e interesit

Banka Qendrore e Rusisë ka ulur normat kyçe të interesit nga 9.5…

Presidentët Biden dhe Xi Jinping mbajnë telefonatën e parë

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologu i tij kinez Xi Jinping…