Në Kuvend e Maqedonisë së Veriut sot vazhdon debati për propozimin francez.

Debati ka filluar dje pas informimit për përmbajtjen e propozim Kornizës-negociuese për fillimin e negociatave për anëtarësim të vendit me Bashkimin Evropian, me fjalimin e kryeministrit Dimitar Kovaçevski, i cili tha se ky propozim evropian për zhbllokim procesi ynë i integrimit evropian dhe për fillimin e negociatave të vendit me BE-në pasqyron realisht qëndrimet tona të përcaktuara.

Më herët, në një fjalim para deputetëve, kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, theksoi se me pranimin e propozimit, vendi do të bëjë një hap tjetër drejt BE-së dhe se tani është momenti për të ecur përpara “drejt tonë të përbashkët e ardhmja në BE me Maqedoninë e Veriut si anëtare e plotë”.

Në debatin në Kuvend pas fjalimit të kryeministrit Dimitar Kovaçevski, gjatë të cilit deputetët e VMRO-DPMNE-së bënë zhurmë me bori dhe bilbila që të mos dëgjohej fjalimi i tij dhe mbanin pankarta “tradhtarë të popullit”, “gjuhë dhe identitet”, “populli thotë jo, ndërgjegjësohu”, deputetët e opozitës thanë se nuk do të lejojnë “të hapet dhe ndryshohet Kushtetuta” dhe akuzuan se propozimi i ofruar cenon gjuhën, identitetin dhe historinë dhe se bëhet “bullgarizimi”.

Deputetët e koalicionit qeverisës iu përgjigjën se “të gjitha gënjeshtrat dhe manipulimet” e OBRM-PDUKM-së kanë rënë në ujë dhe partia duhet t’u kërkojë falje qytetarëve për përhapjen e “gënjeshtrave dhe mjegullnajave”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ja pse puçistët anti-Kurti kanë frikë nga zgjedhjet e parakohshme në Kosovë

Shkruan:Skender Kapiti / Blloku apo fronti antilegjitim dhe verbëria e injoranca korruptive…

Alarm për mjet shpërthyes në aeroportin “Adem Jashari” – reagon policia

Në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, është raportuar për mjet shpërthyes. Njësitet…

Priftërinjtë serbë në Mal të Zi kënduan “kur ushtria kthehet në Kosovë”, vijnë reagimet e ashpra nga Kosova

Në ceremoninë e shugurimit të Mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal…

Austria, nga sot izolim total për të pavaksinuarit

Në Austri, kancelari Alexander Schallenberg njoftoi sot hyrjen në fuqi të një…

Polici bie në humnerë gjatë operacionit antikanabis

Një efektiv i policisë së Shkodrës ka rënë në një humnerë në…