15 Shtator afati joformal i votimit për Ligjin e Prokurorisë Publike ka skaduar. Qeveria dhe opozita mbeten larg marrëveshjes.

Pas takimit të dështuar të liderëve, kryeministri Zaev parashtroi dy propozime të reja që janë dorëzuar zyrtarisht deri te partia opozitare OBRM-PDUKM, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Nga ekipi negociator i qeverisë thonë se ata janë në pritje të një përgjigje zyrtare edhe pse opozita tashmë ka thënë se nuk sheh një bazë të mirë për një marrëveshje.

Analisti politik, Petar Arsovski thotë se mundësitë për një marrëveshje të shpejtë janë të pakta sepse ende nuk ka ndonjë propozim në tryezë që është e pranueshme për të dyja palët.

Arsovski thotë se në prag të tetorit dhe vendimi për një datë negociatash, presioni ndaj qeverisë dhe opozitës për përparim në negociata po rritet./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…