Vaksinat kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës mund të jenë gati deri në fund të dekadës, sipas shefit ekzekutiv të Moderna, Paul Burton

Burton parashikon se deri në vitin 2030 do të ketë vaksina për ‘të gjitha llojet’ e sëmundjeve të pashërueshme, duke shpëtuar ‘qindra mijëra, nëse jo miliona jetë’.

Studimet e hershme kanë treguar tashmë ‘premtim të jashtëzakonshëm’, shtoi ai. Por nuk ka të ngjarë të jetë vaksina juaj tipike – ato do të duhet të jenë shumë të personalizuara dhe të shtrenjta.

Sëmundjet e zemrës dhe kanceri janë vrasësit më të mëdhenj në SHBA, pas 1.3 milion vdekjeve në vit – ose më shumë se një në tre nga të gjitha vdekjet e regjistruara, transmeton Klankosova.tv.

Burton, i tha The Guardian: ‘Ne do ta kemi atë vaksinë dhe do të jetë shumë efektive dhe do të shpëtojë qindra mijëra, nëse jo miliona, jetë”.

“Unë mendoj se ne do të jemi në gjendje të ofrojmë vaksina të personalizuara kundër kancerit kundër llojeve të shumta të ndryshme të tumorit për njerëzit në mbarë botën”, shtoi ai.

“Ne kemi studime në të gjitha ato fusha dhe të gjitha ato kanë treguar premtime të jashtëzakonshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Turqia po monitoron nga afër incidentin me dronin amerikan në Detin e Zi

Turqia po monitoron nga afër dronin ushtarak amerikan që u rrëzua në…

Pritet të krijohet Gjykata Ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PSVE) u ka bërë thirrje 46…

Numri i të izoluarve në vend shkon në 7.266

Sipas të dhënave të fundit që ka siguruar Alsat, numri i qytetarëve…

Centralet bërthamore në Gjermani deri në Prill 2023

Scholz zgjat në kohë funksionimin e tyrë për të përballuar dimrin dhe…

Biden thotë se sistemi bankar amerikan është i sigurt

Autoritetet amerikane kanë marrë masa urgjente për të mbështetur sistemin bankar pasi…