Utah është bërë shteti i parë amerikan që kërkon që firmat e mediave sociale të marrin pëlqimin e prindërve që fëmijët të përdorin aplikacionet dhe të verifikojnë se përdoruesit janë të paktën 18 vjeç.

Guvernatori i Utah ka deklaruar se masat gjithëpërfshirëse janë bërë për të mbrojtur të rinjtë në shtet. Kjo do u mundësojë prindërve që të kenë akses të plotë në llogaritë e fëmijëve të tyre në internet, duke përfshirë postimet dhe mesazhet private.

Lëvizja vjen mes shqetësimeve të shtuara mbi ndikimin e mediave sociale në shëndetin mendor të fëmijëve. Sipas masave të miratuara do të nevojitet pëlqimi i qartë i prindit përpara se fëmijët të mund të krijojnë llogari në aplikacione të tilla si Instagram, Facebook dhe TikTok.

Masat e reja parashikojnë gjithashtu një kohë qëndrimi shumë të pakët në mediat sociale dhe më pas bllokimin e aksesit të fëmijëve nga ora 22:30 deri në orën 06:30.  Projektligji ndaj kompanive të mediave sociale do të hyjnë në fuqi më 1 mars 2024.

Grupi i mbrojtjes së fëmijëve Commons Sense Media përshëndeti lëvizjen e guvernatorit për të kufizuar aksesin në mediat sociale, duke e quajtur atë një fitore të madhe për fëmijët dhe familjet në Utah.

Presidenti amerikan Joe Biden në shkurt bëri thirrje për ligje që ndalojnë kompanitë e teknologjisë të mbledhin të dhëna për fëmijët. Vitin e kaluar, ligjvënësit e shtetit të Kalifornisë miratuan ligjin e tyre për të dhënat e fëmijëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Situata në BeH është shqetësuese”: Ministri gjerman kërkon sanksione kundër Dodikut

Ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas ka bërë thirrje për sanksione evropiane…

Shpenzimet ushtarake botërore arrijnë në dy trilionë dollarë për herë të parë

Shpenzimet ushtarake globale kanë arritur nivelin më të lartë të të gjitha…

Deklaratat e Vuçiç për konflikt me Kosovën, vjen reagimi i parë nga NATO

Zyrtarë të NATO-s nuk pranuan të komentojnë deklaratat e presidentit të Serbisë,…

Pritet shpallja e gjendjes së krizës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ka mbajtur seancën e…

Macron dhe Scholz do të flasin me presidentin kinez

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz pritet të mbajnë…