NATO nisi zyrtarisht stërvitjen ushtarake “Baltops Naval” në Detin Baltik. Në to janë përfshirë 7 mijë ushtarë, 45 anije dhe 75 avionë luftarakë nga 16 vende pjesëmarrëse. Prurja më e re në këto stërvitje ishte Finlanda dhe Suedia, dy vendet nordike që kërkojnë t’i bashkohen aleancës ushtarake, teksa shqetësimet për luftën e Rusisë në Ukrainë po rriten.

Sipas NATO-s, stërvitjet në Baltik, të cilat zhvillohen çdo vit që prej 1972, tregojnë përkushtimin e aleancës për ruajtjen e paqes dhe sigurisë rajonale. Në të testohet gatishmëria dhe sa shpejt mund të përgjigjen trupat në rast të ndonjë krize. Nga ana tjetër, edhe Rusia ka zhvilluar stërvitje ushtarake në Detin Baltik. Moska tha se çdo gjë shkoi sipas planit dhe se ishin testuar disa artileri të flotës detare.

Këto stërvitje shumë pranë njëra-tjetrës, vijnë në një kohë kur raportet mes NATO-s dhe Rusisë janë mjaft kritike, me akuza dhe kërcënime të shpeshta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Putin “është çmendur”, BBC: Mund ta shtypë butonin vërtet! Lufta e Tretë në prag!

Sa herë bota mendon, “Jo, Putini s`mund të shkojë deri këtu, s`mund…

SHBA: Oferta e Putinit për bisedime nuk është diplomaci e vërtetë

Departamenti Amerikan i Shtetit e ka hedhur poshtë ofertën e presidentit rus…

Në shpërthimin në Bejrut kanë humbur jetën më shumë se njëqind persona, ndërsa rreth 4.000 janë plagosur

Këshilli Suprem për Mbrojtje të Libanit ka shpallur Bejrutin një fatkeqësi natyrore…

Rusia dhe Ukraina mbajnë stërvitje ushtarake, NATO kritikon vendosjen e trupave ruse në kufi

Rusia dhe Ukraina kanë zhvilluar stërvitje ushtarake brenda një periudhe të njëjtë…

52 raste të reja me CoVid-19 në Maqedoni, 4 të vdekur

Rritet në mënyrë drastike numri i të prekurve nga virusi korona në…