Avionët luftarakë të Izraelit goditën dhe shkatërruan një ndërtesë shumëkatëshe në Gaza, në të cilën gjendeshin zyrat e agjencisë amerikane të lajmeve Associated Press (AP) dhe kanalit televiziv me bazë në Katar, Al Jazeera.

Ndërtesa 13-katëshe me emrin “Xhela” u rrafshua me tokën pas disa predhave të hedhura nga avionët luftarakë izraelitë.

Në ndërtesë gjendeshin 60 apartamente, përfshirë zyrat e AP-së dhe Al Jazeera-s, ambulanca dhe zyra të avokatëve.

Izraeli më herët paralajmëroi se do të godiste ndërtesën e cila përfshin edhe kulla që ofrojnë shërbim interneti për shumë rajone të Gazës.

Korrespondenti i Al Jazeera-s në Gaza tha më herët se ushtria izraelite u ka dhënë një orë afat banorëve të ndërtesës.

Përveç kësaj, Al Jazeera transmetoi në ekrane telefonatën e pronarit të ndërtesës dhe një oficeri nga inteligjenca izraelite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…