Në Maqedoninë e Veriut kanë mbërritur autokolona ushtarake me mjetet e reja të Ushtrisë – blindat e lehtë JLTV Oshkosh të cilat janë prodhim amerikan, informojnë nga Ministria e Mbrojtjes.

Mjetet e blinduara të lehta JLTV janë pjesë e procesit të modernizimit dhe pajisjes së Ushtrisë së Repubikës së Maqedonisë së Veriut sipas standardeve të NATO-s dhe do të mbështesin Grupin e Batalionit të Lehtë të Këmbësorisë në Shtip, që është njësia e NATO-s.

Projekti “Prokurimi i mjeteve të blinduara të lehta me rrota” filloi në vitin 2019 me nënshkrimin e marrëveshjeve ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara dhe deri më tani kanë mbërritur 32 automjete të këtij lloji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania i dërgon Ukrainës armën e saj më të fuqishme

Stërvitja e ushtarëve ukrainas sa i përket përdorimit të topave gjermanë, do…

Shënohen 67 raste me koronavirus, 19 raste të reja

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se gjatë mbrëmjes janë testuar edhe…

20 raste të reja dhe tre viktima

Gjatë 24 orëve të fundit prej gjithsej 309 testeve të realizuara në…

Kërcënim me bombë në MPJ-në e Maqedonisë

Ndërtesa e Ministrisë së Jashtme të Maqedonisë së Veriut është në evakuim…

Bastisjes në Gërçec të Shkupit, kapet kokainë!

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se mëngjesin e sotëm ka arrestuar…