Shtetet e Bashkuara kah mesi i marsit kanë kryer me sukses testimin e një rakete hipersonike, por këtë fakt e kanë zbuluar këtë javë për të shmangur eskalimin e situatës me Rusinë derisa presidenti amerikan Joe Biden, po bëhej gati për udhëtim në Evropë.

Raketa e quajtur Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAËC) është lansuar nga një aeroplan bombardues B-52 në Bregun Perëndimor, ka bërë të ditur një zyrtar i kompanisë Lockheed Martin që konfirmoi se testi ka rezultuar i suksesshëm, transmeton Telegrafi.

Ky zyrtar nuk ka dhënë detaje për testimin e raketës, përveç se ka pranuar se ka fluturuar në 20 mijë metra lartësi në një distancë prej 480 kilometrave, shkruan CNN.

Raketa HAWC fluturon me shpejtësi prej 6 mijë kilometra në orë – ku fluturimi në një rreze prej 480 kilometra tani është për 5 minuta më i shkurtër.

Ky test ndodhi disa ditë pasi Rusia njoftoi se ka përdorur raketa hipersonike gjatë pushtimit të Ukrainës, duke pretenduar se kishte për objektiv një depo municioni në pjesën perëndimore të Ukrainës. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pompeo: SHBA do të ofrojë mbështetje për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë vizitës zyrtare…

Franca shënon mesatarisht mbi 200 mijë raste të reja me COVID-19 në ditë

Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të…

Kurti: Situata ekonomike është përmirësuar gjatë pesë muajve të fundit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në ceremoninë hyrëse dhe…

Erërat që frynin me shpejtësi 185 km/h lëkundën anijen gjigante, pasagjerët kaplohen nga paniku

Të paktën tetë pasagjerë kanë përfunduar në spitalin e Floridës, pasi anija…

Të shtëna në Shkup! Pas sulmit fizik, 28-vjeçari qëlloi me armë drejt një personi

Miniatria e Punëve të Brendshme njofton se pak para mesnate, gjegjësisht në…