Luftëtari i UÇK-së, Remzi Maksuti, do të kthehet për të pushuar në tokën për të cilën ra heroikisht në betejën e 28 majit të vitit 1999 në Lubavec të Skenderajt.

Pasi e vranë, serbët e tërhoqën dhe që nga ajo kohë ai u konsiderua i zhdukur.

Mbetjet e tij mortore janë gjetur te varrezat e myslimavëve në veri të Mitrovicës.

Në njoftimin e familjes Maksuti thuhet se rivarrimi do të bëhet të hënën e 28 qershorit, në ora 15:00, në varrezat e dëshmorëve të fshatit Lubavec.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…