Të dielën, ushtarët ukrainas rrëzuan një tjetër helikopter rus Ka-52 “Alligator”.

Këtë e ka shkruar në Facebook shërbimi për shtyp i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, transmeton Ukrinform.

“Mirëmbrëma, jemi nga Ukraina! Një tjetër helikopter rus Ka-52 ‘Alligator’ u rrëzua pasditen e sotme. Buxheti i Federatës Ruse u shkurtua me rreth 16 milionë dollarë. Lavdi Ukrainës”, thuhet në raport.

Siç raportohet më tej, deri më 18 qershor 2023, Forcat e Armatosura eliminuan 219,820 pushtues rusë.

Ndërkohë Forcat ajrore të Ukrainës kanë kryer 14 sulme ajrore në 24 orët e fundit, ka thënë në një deklaratë Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës.

“Mbrojtësit tanë shkatërruan gjithashtu dy sisteme raketore kundërajrore”.

Sipas deklaratës në Facebook, janë goditur edhe tre pika kontrolli, pesë depo municionesh dhe tre njësi artilerie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

FSK-së i shtohen edhe dy nënoficerë pas shkollimit në Turqi

Forcës së Sigurisë së Kosovës i janë shtuar edhe dy nënoficerë pas…

Ministri rus i Mbrojtjes thotë se 300 mijë rezervistë do të mobilizohen

Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergey Shoigu, ka thënë se mobilizimi i…

Ky është autori i sulmit që vrau disa persona me shigjeta në Norvegji

Të paktën 4 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë kanë…

E rrahu 15-vjeçarin në rrugë – veprimi i policit në Angli kapet nga kamerat

Momenti tronditës kapet nga kamerat pasi një polic ushtron dhunë fizike ndaj…

Të paktën tre të vrarë pas të shtënave në një fabrikë në Maryland të SHBA-së

Tre persona u vranë të enjten pas disa të shtënave në një…