Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përgatiten të përballen me uraganin Lee. Pas ditëve me shi të rrëmbyeshëm, përmbytje dhe tornado, New England përballet me stuhinë e kategorisë 1 që goditi Bermudan.

Guvernatori i Maine ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të uraganit të parë në 15 vjet. Ai kërkoi edhe ndihmë federale në përgatitjen për mbërritjen e Lee.

Priten erëra me shpejtësi deri në 130 kilometra në orë, shoqëruar me reshje të tjera shiu.

Një paralajmërim për stuhi tropikale i lëshuar përgjatë bregut të Neë England u shtri në veri deri në kufirin e SHBA-së dhe Kanadasë, si edhe për bregdetin e Masaçusets tha qendra e uraganit.

Zonat në dhe pranë bregdetit do të jenë më të rrezikuara nga dëmtimet e erës dhe ndërprerjet e energjisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Putini ‘mendon se po e fiton luftën’, thotë kancelari i Austrisë

Kancelari i Austrisë tha pas takimit me Vladimir Putinin në Moskë javën…

A do ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavës?

Vendimi përfundimtar nëse do të ketë orë të zgjatur policore gjatë fundjavën…

Sali Berisha e lëshon sallën kur e Edi Rama e merr fjalën

Në Kuvendin e Shqipërisë është duke u mbajtur mbledhja e përbashkët e…

Tensionet shpërthejnë pasi policia izraelite hyn sërish në xhaminë Al-Aksa

Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa ndërsa besimtarët u…

“Ida” lë pas dëme të konsiderueshme

4 viktima. Uragani po përparon, por po e humb fuqinë Këto janë…