Guvernatori i Floridës ka paralajmëruar amerikanët që të përgatiten për një “katastrofë të madhe” pasi uragani i kategorisë së dytë Ian mund t’i prek ata.

Erërat e forta filluan të godasin bregun jugor të Kubës mbrëmjen e së hënës. Ian pritet të zbresë në bregun perëndimor të Floridës diku të mërkurën.

Rrugën e saktë që do ta ketë uragani nuk dihet, por guvernatori Ron DeSantis paralajmëroi për “ndikime të mëdha në të gjithë shtetin”.

Banorët kanë grumbulluar ushqime, ujë, ilaçe dhe karburant. Disa pjesë të shtetit nuk kishin një uragan të tillë për rreth një shekull.

Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) tha se pret “forcim të shpejtë” nga Ian gjatë 48 orëve të ardhshme, derisa ai shkon drejt veriut nga vendndodhja e tij aktuale në perëndim të Kubës, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Momenti kur kulla e televizionit në Kyiv goditet nga raketa

Forcat ruse kanë sulmuar kullën e televizionit ukrainas në Kyiv, shkruan Sky…

PALIMPSEST PËR LUBOTENIN

Në shiritin e kohës (E shkruar dhe botuar në vitin 2013) Nga…

Përfundon identifikimi i viktimave nga aksidenti tragjik në Bullgari

Zëvendës prokurori kryesor dhe drejtori i Shërbimit nacional hetues në Bullgari, Borisllav…

Aksidenti i katërfishtë në Vllae, MPB me detaje

Më datë 26.12.2021 në ora 20.55 në SPB Shkup është denoncuar se…

Zaev: Libri i Gjeografisë do të ndërrohet deri vitin e ardhshëm

Libri i Gjeografisë do të ndërrohet me ndryshimet që do të bëhen…