Me të kaluar nëpër Porto Riko të Meksikës, uragani Dorian është nisur drejt Floridës së Shteteve të Bashkuara, duke u intensifikuar në shkallën e kategorisë së katërt.

Sipas meteorologëve, ky uragan mund të jetë më i fuqishmi në 30 vitet e fundit, ndërsa stuhitë e erës pritet të lëvizin deri në 200 kilometra në orë.

Në fillim, ishte vetëm një stuhi tropikale, por u rritë në masë të madhe duke u kthyer në uragan, që goditi më pas pjesët bregdetare, duke shkaktuar vërshime të lehta dhe ndalim të energjisë elektrike.

Banorëve iu është kërkuar të furnizohen me ushqim dhe të qëndrojnë në ambiente të mbyllura, derisa të jenë të gatshëm që të evakuohen nëse kërkohet.

Derisa erërat janë qetësuar, pritet që të fillojnë sërish para fundjavës dhe të arrijnë shpejtësinë e parashikuar nga meteorologët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…