Në bursat botërore ka rënë sërish çmimi i naftës. Një barel e naftës së papërpunuar “brent” tani kushton 111 dollarë.
Rënie kaq të shpejtë të çmimit të naftës nuk ka pasur dy vitet e fundit.

Rënia vjen pasi Emiratet e Bashkuara Arabe kanë njoftuar se do ta rrisë prodhimin e naftës. Kjo rritje, por edhe rritja e prodhimit nga vendet tjera anetare të OPEK-ut, mund ta kompensojnë mungesën e paraqitur pas çrregullimit që ndodhi me shitjen e naftës nga Rusia për shkak të sanksioneve ekonomike.

Edhe SHBA-të kanë kërkuar nga kompanitë që ta rrisin prodhimin e naftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kamberi: Vuçiç po na shpopullon nga trojet tona, e nga ana tjetër kërkon “Open Balkan”

Nga Shkodra, ku mori pjesë në një aktivitet mbarëkombëtar me përfaqësues nga…

Katër qytete të Maqedonisë kanë ajër tejet të ndotur

Sipas të dhënave nga stacionet matëse, sot në Tetovë, Gostivar, Veles dhe…

Janjiq: Veprimet e Vuçiqit shkelin Marrëveshjen e Brukselit

Deklarata e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 24 mars, se “Marrëveshja…

Mbyllen shkolla dhe dyqane në Itali për shkak të koronavirusit

Romë, 22 shkurt – Në më shumë se dhjetë qytete në rajonet…

Presidenti grek “kërcënon” Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Turqinë

Nga Mali i Zi, Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos i ka dërguar…