Një tren pasagjerësh që po bënte rrugën për të marrë refugjatët që po evakuoheshin nga Ukraina lindore ka qenë shënjestra tjetërt e radhës e forcave ruse.

Kompania hekurudhore kombëtare e Ukrainës ka njoftuar se është vrarë një pjestar i ekuipazhit të trenit dhe një punonjës tjetër u dërgua në spital.

Sipas tij, treni ishte gati të merrte banorët që po evakuoheshin nga rajonet Donetsk dhe Luhansk në stacionin Lyman, duke përfshirë 100 fëmijë.

Gjithashtu, kompania bën me dije se po bën çdo përpjekje për të evakuuar të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin e trenit, si dhe të evakuuarit që ndodhen në stacion.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Britania voton sot për parlamentin e PE

Britania e Madhe dhe Holanda votojnë këtë të enjte për zgjedhjet e…

Testohet për herë të parë vaksina kundër Covid-19

Ndërkohë që numri i të infektuarve me COVID 19 në botë po…

Të vaksinuarit po i mbijetojnë virusit

Në Kosovë pacientët e vaksinuar me një apo dy doza të vaksinës…

Më shumë deputetë me prejardhje imigrimi në Bundestagun gjerman, DW sjell rrëfimin e njërit prej tyre

Bundestagu i sapozgjedhur ka 735 anëtarë, më i madh në numër se…

Kosova ndalon importin e miellit nga Maqedonia e Veriut

Mullisët në Maqedoninë e Veriut ankohen se autoritetet kosovare kanë ndaluar eksportin…