Ministri i Brendshëm norvegjez Bjorn Arild Gram, ka bërë të ditur se qeveria norvegjeze do të dërgojë në Ukrainë sisteme kundërajrore të tipit Mistral.

“Sistemet kundërajrore Mistral janë armë efikase, që tashmë janë përdorur në marinë dhe do të luajnë rol të veçantë në luftën e Ukrainës”, tha Arild Gram.

Sipas të përditshmes norvegjeze Stavanger Aftenblad, bëhet fjalë për më shumë se 100 sisteme kundërajrore. Këto sisteme janë përdorur në ushtrinë norvegjeze, dhe se shpejti pritet të zëvendësohet me një tip tjetër.

E Gram ka theksuar se pavarësisht që Norvegjia po e tërheq nga përdorimi, vazhdon të jetë një sistem kundërajror shumë efikas.

Deri më sot Norvegjia i ka dërguar Ukrainës rreth 2 mijë sisteme kundër tankeve (predha të ndryshme). E Mistral është një sistem francez kundërajror, që përdor rreze ultravjollcë për lokalizim të objektivit.

Në përdorim u fut në vitin 1988, derisa versioni i dytë ishte prezantuar më 1997 kurse i treti në  vitin 2019.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Trupat ruse po rigrupohen për të sulmuar në Donbas

Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Sergey Nikoforov, ka dhënë disa detajet…

Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë zgjedhje të brendshme me fillim të vitit të ri

Kryeministri i vendit dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka mbajtur…

Kurti, deputetëve: Dje kemi paguar dy milionë e gjysmë euro për import të energjisë, ku t’i gjejmë paratë mi pagu këto shpenzime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e sotme të Kuvendit të…

OKB-ja suspendon Rusinë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

Rusia është suspenduar nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut.…

Ambasadori francez, Thebault: Australia ka bërë një gabim “të madh” diplomatik ndaj anulimit të marrëveshjes për nëndetëset franceze

Australia ka bërë një gabim “të madh” diplomatik, tha ambasadori francez, Jean-Pierre…