Ushtarët ukrainas raportohet se kanë rrëzuar një helikopter të madh rus.

Helikopteri thuhet se është një Mil Mi-24, i cili u rrëzua pas një sulmi me top zjarri.

Pamjet e momentit janë publikuar nga Forcat Tokësore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, shkruan thesun.

“Në rajonin e Donetskut, luftëtarët e mbrojtjes territoriale të Ukrainës rrëzuan helikopterin ushtarak rus Mi-35M”, shkruan në njoftimin e tyre.

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt në atë që Kremlini e quan një “operacion special ushtarak” për “çlirimin e Donbasit”.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi se midis 24 shkurtit dhe 17 qershorit, Rusia ka humbur rreth 32,950 ushtarë, 1,449 tanke, 3,545 automjete të blinduara luftarake, 729 artileri, 233 sisteme raketash të shumëfishta lëshimi, 97 sisteme të mbrojtjes ajrore, 213 aeroplanë luftarakë, 179 helikopterë, 591 dronë taktikë, 129 raketa lundrimi, 13 anije luftarake, 2494 automjete motorike dhe cisterna karburanti dhe 55 pajisje speciale

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Тomor Мorina nuk do të dorëzohet në Serbi

Alsat mëson se Gjykata Supreme ka marrë vendim negativ për ekstradimin ish-luftëtarit…

Messi është pranë largimit sensacional nga Barca, por cilat janë pengesat dhe si mund të ndodhë transferimi eventual

Vendimi i Lionel Messit për t’u larguar këtë verë nga Barcelona e…

Tahiri: Vëmendja e Këshillit të Evropës është në Ukrainë, jo në Kosovë

Deputeti nga radhët e AAK-së, Besnik Tahiri, tha se takimi në Komunitetin…

BE kërkoi “divorcin” me gazin rus/ A mundet gazi amerikan ta zëvëndësojë? Si dhe sa kushton

BE-ja do t’i thotë lamtumirë furnizimit me gaz nga Moska brenda vitit…

Fotografia që tregoi më së miri situatën në Capitol një vit më parë

Fotografja e Reuters, Leah Millis, mbuloi trazirat vdekjeprurëse jashtë Capitolit të SHBA-së…