Rusia raportoi për një sulm të ri me dron në Moskë në orët e para të ditës së sotme, ndërsa GUR njoftoi se një dron ukrainas goditi një bazë ushtarake ruse thellë brenda Krimesë.

Rusia raportoi një nga sulmet ajrore më të mëdha të koordinuara të Ukrainës deri më tani në territorin e kontrolluar nga Rusia, por tha se sistemet e mbrojtjes ajrore rrëzuan të gjithë 42 dronët që sulmonin Krimenë përpara se të mund të godisnin objektivat e tyre.

Zyrtarët e inteligjencës ukrainase thanë se sulmi goditi Brigadën e 126-të të Mbrojtjes Bregdetare të Rusisë me bazë në Privolnoye.

“Njerëzit, jo vetëm Ukraina, por edhe Krimea, duhet të kujtojnë dhe të besojnë se fitorja jonë dhe çlirimi i tyre nuk janë larg”, tha kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake ukrainase, Kirilo Budanov.

Banorët e Privolnoyet raportuan se dëgjuan shpërthime në bazën ushtarake dhe më pas identifikuan viktimat.

“Dy persona vdiqën në poligonin e qitjes, njëri u transportua në spital në gjendje të rëndë. Këto janë informacione nga poligoni i qitjes”, tha një përdorues me nofkën Abdul Hass, në foton e profilit të të cilit shfaqet një burrë me uniformë kamuflazhi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pastrimi i parave, Shqipëria në “listën gri”

Shqipëria u përfshi në listën e vendeve nën monitorim të shtuar, ose…

Tërmeti 5 ballë

Mbrëmjen e së shtunës (31 gusht), një tërmet 5 ballë ka tronditur…

Prokuroria jep detaje rreth arrestimit të dy mjekëve të Spitalit të Vushtrrisë

Prokuroria Themelore e Mitrovicës, ka njoftuar se me urdhër të prokurorit të…

Gjokoviq humb në finalen e US Open

Serbi Novak Gjokoviq ka humbur në finalen e US Open, ku u…

Kërkohen hetime ndaj ish-ministrit shqiptar në Maqedoni, Antikorrupsioni thirrje Policisë financiare

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) dje në seancë i propozoi…