Parlamenti i Ukrainës miratoi projektligjin për zgjatjen e regjimit të gjendjes ushtarake të propozuar nga presidenti Volodymyr Zelensky.

Në parlament u diskutua dhe u pranua “Projektligji për miratimin e Dekretit të Presidentit për Zgjerimin e Ligjit Ushtarak në Ukrainë”, dërguar nga Zelensky, shkruan Anadolu, transmeton Klankosova.tv.

Me miratimin e parlamentit, gjendja ushtarake në vend do të vazhdojë deri më 25 maj.

Zelensky kishte shpallur gjendjen ushtarake midis 24 shkurtit dhe 25 prillit, për shkak të sulmeve ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

A ka prova të reja për “Lagjen e trimave”?

Prokuroria ka përfunduar mbledhjen e informacioneve dhe dëshmive shtesë për ngjarjen “Lagja…

Omicron shkakton 50% më pak shtrime se Delta

Ekspertët: Pandemia mund të marrë fund këtë vit Një studim i kryer…

Rusia do ta hapë korridorin e evakuimit në Mariupol

Rusia do ta hapë një korridor humanitar për civilët, që të largohen…

Aliu: Po bëhet realitet linja hekurudhore Prishtinë – Durrës

Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka bërë të ditur se projekti preliminar…

Shtëpia e Bardhë: Presidenti Trump nuk është informuar për komplote ruse në Afganistan

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti Donald Trump nuk është informuar më…