Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, që nga fillimi i pushtimit, trupat ukrainase kanë vrarë rreth 800 ushtarë rusë.

Gjithashtu raportohet se ka shkatërruar më shumë se 30 tanke ruse, ka rrëzuar 7 avionë ruse dhe 6 helikopterë.

Në një fjalim, Zelensky tha se vendi i tij “mbeti i vetëm” për të luftuar Rusinë. Ai po ashtu deklaroi se objektivi kryesor i ushtrisë ruse është ai dhe familja e tij, deklaratë kjo e konfirmuar edhe nga DASH. Pushtimi i Ukrainës ka shkaktuar sanksione të ashpra ekonomike ndaj Rusisë.

Forcat ruse kanë sulmuar tashmë vendet kryesore në Ukrainë dhe kanë marrë nën kontroll termocentralin bërthamor të Çernobilit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Debati në Parlamentin Evropian: BE-ja ftohet t’i mbajë premtimet ndaj Kosovës

Në Komisionin e Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme është zhvilluar të…

Ambasada amerikane u bën thirrje qytetarëve të Kosovës: Vaksinohuni!

Ambasada amerikane në Prishtinë sërish u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës…

Aktakuzë kundër ish drejtorit të Regjistrit Qendror

Prokuroria Themelore Publike nga Shkupi ngriti aktakuzë kundër ish drejtorit të Regjistrit…

Vrasja e pjesëtarit të EULEX-it më 2013, ofrohen 82 mijë euro shpërblim për këdo që ofron informata lidhur me këtë vrasje

Misioni i EULEX-it në Kosovë ka kujtuar sot vrasjen e pjesëtarit të…