Ushtria ukrainase pretendon se ka “eliminuar” dy gjeneralë të tjerë rusë gjatë luftimeve në rajonin juglindor Kherson.

Një gjeneral i tretë nga Ushtria e Përgjithshme e 49-të e Rusisë u tha se ishte plagosur rëndë dhe një qendër komanduese lëvizëse u shkatërrua, sipas përditësimit të inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Ekspertët perëndimorë thonë se më shumë gjeneralë rusë janë vrarë në aksion në Ukrainë sesa në çdo konflikt tjetër që nga Lufta e Dytë Botërore, duke reflektuar mungesën e përgatitjes që mund të kërkojë që oficerët e lartë të vënë veten në rrezik.

Më herët, vetë inteligjenca e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi se forcat ukrainase po bënin kundërsulme të suksesshme dhe po vazhdonin të pengonin përparimet ruse në zonat lindore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Te i Madhi Zot arrinë vetëm përkushtimi i të devotshmit

Mesazh për Kurban Bajramin, 2021 Me të vërtetë, Ne të kemi dhënë…

Droni rus fluturon mbi Poloni dhe pastaj rrëzohet

Ukrainasit kanë njoftuar se rrëzuan një dron rus në kufirin e tyre…

Vajza 16 vjeçare arrestohet pas mesnate me dr ogë në Shkup

Droga ka metastazuar te të gjitha gjeneratat në Maqedoni, kurse për këtë…

Rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në vend, 29 në 24 orët e fundit

Është rritur për 29 numri i të prekurve nga koronavirusi duke çuar…

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…