Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka thënë se vendi i tij po synon të zhvillojë bisedime për paqen deri në fund të shkurtit – rreth përvjetorit të shpërthimit të luftës në Ukrainë.

Ai shtoi se kjo ka të ngjarë të jetë në Kombet e Bashkuara, me Sekretarin e Përgjithshëm, Antonio Guterres si një ndërmjetës të mundshëm, shkruan Sky News.

Kuleba theksoi se është “absolutisht i kënaqur” me rezultatet e vizitës së presidentit Volodymyr Zelensky në SHBA javën e kaluar.

Ministri i Jashtëm tha se diplomacia do të luajë një rol të rëndësishëm në përfundimin e konfliktit në Ukrainë.

“Çdo luftë përfundon si rezultat i veprimeve të ndërmarra në fushën e betejës dhe në tryezën e bisedimeve”, citohet të ketë thënë ai.

“Kombet e Bashkuara mund të jenë vendi më i mirë për mbajtjen e këtij samiti, sepse kjo nuk ka të bëjë me një favor ndaj një vendi të caktuar”.

“Kjo ka të bëjë me të vërtetë për të sjellë të gjithë në tryezë”.

Përpara se Rusia t’i bashkohet bisedimeve, Kuleba tha se Kremlini së pari duhet të gjykohet për krime lufte në një gjykatë ndërkombëtare.

Ai gjithashtu minimizoi komentet nga Moska se Rusia është e gatshme për negociata, duke shtuar: “Ata thonë rregullisht se janë gati për negociata, gjë që nuk është e vërtetë, sepse gjithçka që bëjnë në fushën e betejës dëshmon të kundërtën”.

Ditët e fundit, Vladimir Putin ka pohuar se është gati për të negociuar, por se Ukraina nuk është e gatshme për diçka të tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

S’pati njohje nga Serbia as në vitin 2020, dialogu konsiderohet i dështuar

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po konsiderohet i dështuar gjatë vitit 2020.…

Qeveria për propozimin e Escobarit: E kemi obligim sundimin e ligjit, s’është sot 30 tetori

Qeveria e Kosovës, ka reaguar pas propozimit të të dërguarit special të…

Vritet një person në Rahovec

Një person nga fshati Sopniq i Rahovecit ka vdekur pas plagëve të…

Kasami i përgjigjet Ahmetit: Shpresoj të ndryshoj pushteti qendror që mos ta mbrosh krimin

Bilall Kasami sot i është përgjigjur deklaratave të Ali Ahmetit i cili…

Anulohet seanca për rastin “Monstra”

Është anuluar seanca për rastin “Monstra”, shkruan Alsat. Sipas informacioneve, seanca e…