Një monument i kohës sovjetike që simbolizon miqësinë midis Rusisë dhe Ukrainës u çmontua në Kiev, tha kryebashkiaku i qytetit.

Statuja përshkruante një punëtor ukrainas dhe rus në një bazament, duke mbajtur lart së bashku një urdhër miqësie sovjetike. Statuja ishte e vendosur nën “Harkun e Miqësisë së Popullit”, e ngritur në vitin 1982 për të përkujtuar 60-vjetorin e Bashkimit Sovjetik.

“Ky monument simbolizonte miqësinë mes kombeve ukrainase dhe ruse. Tani shohim se çfarë është kjo “miqësi” – shkatërrimi i qyteteve të Ukrainës, shkatërrimi i jetëve të ukrainasve, vrasja e dhjetëra mijëra njerëzve paqësorë. Jam i bindur se një monument i tillë ka një kuptim krejtësisht tjetër tani”, tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitaly Klitschko.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Votimi për nominimin e von der Leyen me 16 korrik

Liderët e grupeve politike që janë në Parlamentin Europian kanë deklaruar sot…

Në Kuvend ende nuk ka arritur dorëheqja e Zaevit

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi do të mbajë seancë për verifikimin e…

Kurti pranon urime nga kryeministri Rutte: Holanda mbështetë Kosovën në përpjekjet për luftim të korrupsionit dhe sundim të ligjit​

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar letër urim nga…

Mediat amerikane: Rusia konfirmon se i janë shkatërruar së paku 300 tanke në Ukrainë

Yaroslav Trofimov, korrespondent i gazetës amerikane “The Wall Street Journal” ka shpërndarë…

Partitë propozojnë 10 kandidatët e parë për këshill komunal mos të kenë prag të votave, për të pavarurit kushte më të vështira

Propozimi i harmonizuar mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së për lista të hapura në…