Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar një dekret që miraton thirrjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për të sanksionuar 21 liderë dhe priftërinj të Kishës Ortodokse ruse.

Lista përfshin 16 klerikë të lartë të Kishës Ortodokse ruse dhe gjashtë anëtarë të tjerë të kishës, shkruan Skynews.

Në një deklaratë në faqen zyrtare të Zelenskyt thuhet se dekreti, i cili u nënshkrua dje, “hyn në fuqi nga dita e publikimit të tij”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kina mohon se është duke punuar për të krijuar ‘makinën e kohës’

Disa dokumente të publikuara së fundmi në media kanë nisur përhapjen e…

Covid-19, Tetova dhe Gostivari me më shumë të infektuar

Pas Shkupit dhe Tetovës, shifra të larta të të infektuarve me koronavirus…

Talibanët rrethojnë tre qytete kryesore në Afganistan

Luftimet po ndizen rreth tre qyteteve të mëdha në Afganistanin jugor dhe…

Presidentja Osmani: Kushdo që është kundër aksionit të sotëm të policisë, është në anën e krimit të organizuar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar për aksionin e sotëm të…

Nis dezinfektimi i plazheve

Protokoll anti-Covid për sezonin veror Nis dezinfektimi i plazheve për një sezon…