Së fundmi, Ukraina ka dhënë përditësimin mbi numrin e humbjeve që Rusia ka pësuar që nga fillimi i luftës. Nga ana e Ukrainës, pretendohet se 19,000 trupa ruse janë vrarë dhe 1,891 automjete të blinduara të forcave ruse janë shkatërruar.

Kjo erdhi pasi NATO vlerësoi se deri në 15,000 trupa ruse ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit të Moskës më 24 Shkurt.

Ndërkohë, ditën e djeshme zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, pranoi një humbje të konsiderueshme të trupave ruse që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Sjellim në vëmendje se muajin e kaluar, Rusia pretendoi se 1,351 nga trupat e saj kishin vdekur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Interesim i lartë për vaksinim, vetëm dje janë vaksinua mbi 13 mijë persona

Deri tani në Maqedoninë e Veriut janë aplikuar gjithsej 1.411.735 doza të…

Haxhiu: S’heqim dorë nga Vettingu, këtë muaj procedojmë ndryshimet në pakon ligjore të KPK-së

Ministria e Drejtësisë këtë muaj do të procedojë drejt Kuvendit të Kosovës…

Të paktën 102 civilë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit, sipas OKB-së

Të paktën 102 civilë janë vrarë në Ukrainë që kur Rusia nisi…

“Kam provuar 10 herë të vetëvritem”, rrëfimi i trishtë i kosovares së dhunuar nga forcat serbe

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ka rrëfyer se…

Sela kërkon debat me Zaevin: Nëse Gruevski kishte arsye të më vriste, t’i çfarë arsye kishe për thikën pas shpine

Kryetari i ASH-se, Ziadin Sela, ka kerkuar debat me kryeministrin Zoran Zaev.…