Ukraina po përgatitet nëse Rusia përpiqet përsëri të pushtojë nga veriu – ndoshta rreth përvjetorit të përpjekjes së saj të parë, të dështuar për të pushtuar Kievin shkurtin e kaluar, ka thënë një komandant i lartë.

Presidenti rus Vladimir Putin madje mund të urdhërojë në fund të fundit miliona ushtarë në luftë ndërsa ofensiva e Rusisë lëkundet përballë rezistencës së ashpër dhe të qëndrueshme ukrainase, tha në një intervistë gjeneralmajor Andrii Kovalchuk, një nga oficerët më të lartë ushtarakë të Ukrainës.
Ai tha se forcat e armatosura ukrainase do të ishin të gatshme, madje edhe për të luftuar miliona rusë, por atyre do t’u duhej mbështetje të armëve gjithnjë e më vdekjeprurëse nga aleatët perëndimorë, duke përfshirë municionet e mundshme thërrmuese – një lloj arme që shumë vende, përfshirë Britaninë e Madhe, e kanë ndaluar.

Gjeneralmajor Kovalchuk, 48 vjeç, një arkitekt kryesor i një kundërofensivë të madhe në jug të vendit, i tha Sky News se Ukraina do ta fitonte luftën – duke rimarrë të gjithë territorin e saj duke përfshirë Gadishullin e Krimesë.

Por komandanti i Komandës Operacionale Jug – një oficer i dekoruar dhe me shumë përvojë – paralajmëroi se mund të vijnë ende luftimet më të ashpra.

Komentet erdhën në një intervistë të gjerë në të cilën gjeneralmajor Kovalchuk ofroi mendimet e tij mbi operacionin gjatë verës dhe vjeshtës ku u çlirua një pjesë e territorit në Ukrainën jugore, duke kulmuar me çlirimin e qytetit të Khersonit, i vetmi kryeqytet rajonal që u kap nga Rusia që nga pushtimi në shkallë të gjerë.

Megjithatë, vërejtjet e tij më të dukshme ishin në lidhje me potencialin që Rusia të zgjeronte sulmin e saj.

“Ne jetojmë me mendimin se ata do të sulmojnë përsëri”

I pyetur nëse forcat ruse do të përpiqen përsëri të pushtojnë Ukrainën nga veriu, lindja dhe jugu, ndoshta edhe më 24 shkurt, përvjetorin e fillimit të pushtimit të plotë të Kremlinit vitin e kaluar, komandanti tha: “Po, ne parashikojmë opsione të tilla, skenarë të tillë. Ne po përgatitemi për të. Jetojmë me mendimin se ata do të sulmojnë përsëri. Kjo është detyra jonë.”

Ai u duk veçanërisht i fokusuar në mundësinë që trupat ruse të pushtonin përsëri përmes Bjellorusisë në kufirin verior të Ukrainës – rruga për të synuar kryeqytetin.

“Ne po shqyrtojmë një ofensivë të mundshme nga Bjellorusia në fund të shkurtit, ndoshta më vonë,” tha gjeneralmajor Kovalchuk, duke folur në një vend të pazbuluar në jug të Ukrainës.

“Ne po përgatitemi për këtë. Po hetojmë. Ne shikojmë se ku grumbullojnë forcë dhe mjete. Ne po përgatitemi.”

Përpjekja e parë e Rusisë për të pushtuar Kievin nga veriu përfundoi me dështim poshtërues.

Forcat më të motivuara të Ukrainës, të mbështetura me një fluks fillimisht të kufizuar të armëve perëndimore, arritën të mposhtin trupat pushtuese të përgatitura keq dhe të pajisura keq brenda disa javësh.

“Duhet të jemi gati” nëse Putin urdhëron mobilizim të plotë

Nëse Putin do të provonte për herë të dytë, duke tërhequr pjesën e mbetur të rreth 300,000 trupave që ai mobilizoi gjatë verës, Ukraina do të ishte më e përgatitur për t’i shmangur ata, paralajmëroi gjenerali.

“Ne minuam zona individuale dhe përgatitëm mbrojtje të besueshme në zona të caktuara,” tha ai.

“Nuk do të jetë më rasti që ata [rusët] thjesht të hyjnë, siç ishte rasti më 24 shkurt (2022).

Komandanti i sinqertë – i pëlqyer dhe shumë i vlerësuar në mesin e trupave dhe bashkëmoshatarëve të tij – ngriti gjithashtu mundësinë që presidenti rus të urdhëronte një mobilizim të plotë në Rusi ndërsa lufta zvarritet, duke gjeneruar potencialisht miliona njerëz për të dërguar në luftë.

I pyetur nëse ai priste mobilizimin e miliona njerëzve, gjeneralmajor Kovalchuk tha: “Unë mendoj se Putini po mendon për këtë. Dhe ne nuk mund ta përjashtojmë një opsion të tillë. Ne duhet të jemi gati për të.”

Në lidhje me nëse Ukraina do të ishte në gjendje të përballej me një forcë kaq të madhe pushtuese, ai tha: “Patjetër që po. Unë besoj se pozicioni ynë dhe pozicioni i partnerëve tanë sot duhet të jetë i qartë. Nëse Putin kryen një mobilizim të plotë, partnerët tanë janë gati të na sigurojë të gjithë forcën dhe mjetet për të ndaluar jo një ushtri prej 300 mijë, por një ushtri prej një milion”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidentja Osmani: Kushdo që është kundër aksionit të sotëm të policisë, është në anën e krimit të organizuar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar për aksionin e sotëm të…

EUROPOL në aksionet kundër krimit të organizuar arreston 228 persona

Agjencia Evropiane e Policisë (EUROPOL) ka arrestuar 228 persona në aksione kundër…

Gjykata Penale: Personi që ka informuar Mijallkovin nuk është nga gjykata

Nga Gjykata Penale theksojnë se gjykata shprehimisht vendosi për kërkesën për paraburgim…

Osmani udhëtoi drejt Japonisë për pjesëmarrje në ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Japoni, ku krahas…

Numri i të vdekurve nga sulmi ajror në bazën ushtarake në Lviv arrin në 35

Numri i personave të vrarë në sulmin ajror në bazën ushtarake në…