Në një telefonatë me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken të premten, ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba thotë se dyshja diskutuan mbështetjen ushtarake amerikane për Kievin.

Kuleba thotë se “armatimet e rënda” janë në krye të axhendës së Ukrainës dhe se pas telefonatës pritet që të mbërrijnë më shumë armë.

Komentet e tij vijnë pasi CNN raportoi se administrata e Biden po përgatitet t’i ofrojë Ukrainës Sistemet e Raketave të Shumëfishta Launch (MLRS), një sistem i avancuar raketash me rreze të gjatë.

Deri më tani, SHBA ka refuzuar t’i dërgojë Ukrainës sistemet me rreze më të gjatë, nga frika se ato mund të përdoren për të sulmuar objektiva brenda Rusisë, duke çuar kështu në zgjerim të konfliktin.

Duke iu përgjigjur raportit, një prezantues në televizionin shtetëror rus tha të premten se SHBA do të kalonte vijën e kuqe duke dërguar këto armë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

3 raste të reja me koronavirus, numri shkon në 70

Ministri i Shëndetësisë në konferencën e sotme për shtyp njoftoi  gjatë ditës…

BFI: Së shpejti akreditohet Medreseja, na kanë premtuar politikanët dhe qeveritarët

Bashkësia Fetare Islame ka reaguar pas protestave të nxënësve të medresesë “Isa…

Doris Pack: Nuk mund të mbyllim sytë para krimit vetëm pse keni zgjedhur çështjen e emrit

Pse nuk reagon EEAS (Shërbimi për Punë të Jashtëm Evropian). Zgjidhja e…

Konjufca në Hagë, takon sot Thaçin e Veselin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca, po qëndron për vizitë në…

Biden: Do të sigurohemi që Ukraina të ketë armë të mbrohet nga forcat pushtuese ruse, do t’ju ofrojmë edhe para e ushqim

Presidenti amerikan në një postim të bërë në llogarinë e tij në…