Ukraina po “bënë gjithçka” që të shpëtojë luftëtarët e mbetur të ngujuar brenda fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol, ka bërë të ditur një zyrtare e lartë e këtij vendi, raporton BBC.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hanna Maliar, ka thënë se Kievi e di saktësisht se sa ushtarë janë brenda fabrikës, por ka theksuar se bëhet fjalë për “informacione të ndjeshme”, transmeton Telegrafi.

Të hënën 264 luftëtarë ukrainas, disa prej tyre të plagosur rëndë – janë evakuuar nga Azovstali që mbahet i rrethuar nga forcat ruse.

Madje shtatë autobusë janë parë duke i transportuar ushtarët ukrainas. E më vonë gjatë ditës së hënë konvoji ka arritur në Olenvik, fshat ky që është nën kontrollin e separatistëve pro-rusë në rajonin e Donbasit.

Gjykatësit rusë kanë deklaruar se do të marrin në pyetje të gjithë ushtarët ukrainas, në kuadër të hetimeve që Moska po i përshkruan si “krime të regjimit ukrainas kundër civilëve në Donbas”.

Në anën tjetër, Ukraina dëshiron që ushtarët e saj – mbrojtësit e fundit të qytetit port në jug të vendit, t’i shkëmbej ushtarët me ata rusë, në kuadër të marrëveshjes për evakuim që e ka konfirmuar edhe Moska.

Qindra ushtarë ukrainas – marinsa, pjesëtarë të gardës nacionale (përfshirë batalionin Azov), rojat kufitare, policë e njësi të mbrojtjes territoriale – si dhe një numër i civilëve me fëmijë kanë qenë të strehuar në fabrikës që kur trupat ruse rrethuan me Mariupolin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bota paralajmërohet për valë vdekjeprurëse të të nxehtit nëse nuk veprohet

Kombet e Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq u kanë…

Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot përmes një konference për media, ftoi…

Zhgënjehen shqiptarët që votuan LSDM-në! Ngelën pa paralele shqipe në Idrizovë

Shuhet thuajse çdo shpresë për hapjen e paraleles shqipe për klasën e…

Lajçak i zhgënjyer me vendimet për Ballkanin Perëndimor

Emisari i BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se Samiti…

Ekipet e FSK-së dhe FA-së të Shqipërisë stërviten bashkë para dislokimit në Britani të Madhe

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Forcave të Armatosura janë…