Ukraina ka raportuar për fitore të shumta në kundërofensivën ndaj forcave ruse, ndërkohë që presidenti i vendit, Volodimir Zelenski, përgatitet për një takim me presidentin e SHBA-së, Joe Biden. Takimi i planifikuar për javën e ardhshme mund të rezultojë i rëndësishëm për sigurimin e mbështetjes së mëtejshme ndërkombëtare për Kievin në luftën kundër Rusisë. Disa media cituan zyrtarë amerikanë të paidentifikuar duke konfirmuar se Bideni do të takohej me Zelenskin në margjinat e takimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në SHBA javën e ardhshme. Liderët e SHBA-së dhe Ukrainës priten të flasin në sesionin e 78-të të mbledhjes së OKB-së, më 19 shtator. Zelensky pritet ta përdorë takimin e tij me liderët amerikanë dhe botërorë për të siguruar mbështetje dhe për të kërkuar armë dhe municione të avancuara, ndërsa pushtimi i Ukrainës nga Rusia po i afrohet muajit të 20-të.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shuhet zjarri mbi tunelin e Kalimashit, kjo është situata sot (FOTO)

Zjarri në faqen e malit mbi tunelin e Kalimashit është shuar dhe…

DASH mbështet aksionin e policisë: Kemi shqetësime serioze për MEK si organizatë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin aksionin e zhvilluar nga policia shqiptare…

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kanadasë sot për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kanadasë, Mélanie Joly, sot do të…

Gjermania do të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

Do lejojë edhe vendet e tjera të dërgojnë tanket e tyre Gjermania…

Pesë policë të vrarë në Ekuador, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

Ekuadori ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në dy provinca të saj, pasi…