Gjashtë sistemet e para të mbrojtjes ajrore Stormer HVM (raketë me shpejtësi të lartë) kanë mbërritur në Ukrainë nga Mbretëria e Bashkuar dhe po përdoren në vijën e frontit, tha ushtria e Ukrainës, duke lansuar një video të sistemeve, e cila është shpërndarë nga mediat ukrainase.

“Sistemet e mbrojtjes ajrore britanike ‘të padukshme’ Stormer HVM mund të ‘shohin’ aeroplanët e sulmit të armikut në një distancë deri në 18 kilometra”, tha Komanda Operacionale Jugu në një postim në Facebook.

Ushtria tha se sistemet quhen “të padukshme” sepse ato nuk mund të detektohen nga “sensorët në bord në helikopterët dhe avionët e armikut”.

Ndryshe janë bërë pesë muaj që kur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës, në atë që e quajti “operacion special ushtarak”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ziadin Sela, bashkë me një ekipin mjeksor të kryesuar nga Taravari në Durrës!

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, Sekretari Gjeneral i ASH dhe…

A do të ndryshoj ora sivjet, ky është vendimi i fundit

Ora do të ndryshoj sërish edhe pse ishte thënë se nga ky…

Osmani – Karim: Aktivitet e UNOPS-it në Republikën e Maqedonis së Veriut po japin rezultat

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takim me Drejtorin…

Personi që vrau katër persona në një spital të Oklahoma-s kishte në cak mjekun që ia kishte operuar shpinën

Policia ka deklaruar se një person i armatosur që vrau tre punonjës…

Mbi 2.3 milionë të infektuar në botë/ Besueshmëria e medias në kohën e Covid-19

Edhe disa javë pas ndërprerjes së papritur të jetës prapë të shoqëron…