Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka urdhëruar shtetin rus që të ndalojë agresion në Ukrainë.

“Federata Ruse do të pezullojë menjëherë operacionet ushtarake që filloi më 24 shkurt 2022 në territorin e Ukrainës”, thanë gjyqtarët.

Gjykatësit shtuan se Rusia gjithashtu duhet të sigurojë që forcat e tjera nën kontrollin e saj ose të mbështetura nga Moska nuk duhet të vazhdojnë operacionin ushtarak.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka mirëpritur vendimin e GJND-së.

“Ukraina korri një fitore të plotë në çështjen e saj kundër Rusisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. GJND-ja urdhëroi ndalimin e menjëhershëm të pushtimit”, ka shkruar fillimisht ai.

Sipas tij, urdhri është i detyrueshëm sipas ligjit ndërkombëtar dhe se Rusia duhet ta respektojë menjëherë. “Injorimi i urdhrit do ta izolojë edhe më tej Rusinë”, ka shkruar ukrainasi në Twitter.

Ndryshe, GJND-ja ka nisur tashmë hetimet për krimet e mundshme ruse kundër njerëzimit në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qeveria e re e Maqedonisë do të zgjidhet më 17 janar

Nga dita e nesërme do të fillojnë të skadojnë afatet sipas të…

OBRIE: Partitë shqiptare të kërkojnë ndryshime kushtetuese. S’duhet të harrohet çështja shqiptare

Organizata për Bashkëpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane (OBRIE) vlerëson se partitë shqiptare…

Ziadin Sela, bashkë me një ekipin mjeksor të kryesuar nga Taravari në Durrës!

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, Sekretari Gjeneral i ASH dhe…

Kurti: Hetim ndërkombëtar për të burgosurit me rastin e Kumanovës (VIDEO)

Kryeministri në detyrë Albin Kurti, në emisionin DPT në T7 mes tjerash…

BMW-ja fluturon nga autostrada Tetovë-Shkup dhe përfundon ndër urën e fshatit Grupçin (Foto)

Para pak çastesh ka ndodhur një aksiident në autostradën Tetovë – Shkup…