Prej më shumë se dy jave Ukraina ka kërkuar një zonë ndalimi-fluturimi, që do t’i pakësonte bombardimet ruse mbi qytetet ukrainase.

E për një veprim të tillë NATO-ja është skeptike, pasi mendon se një veprim i tillë do të mund të nxiste konflikt edhe jashtë kufijve të Ukrainës.

Ambasadori ukrainas në Mbretërinë e Bashkuar, Vadym Prystaiko, ka folur për Sky News ku ka bërë të ditur se vendi i tij ka nevojë për më shumë armë – në veçanti sistem kundërajror me qëllim që t’ua pamundësojnë rusëve bombardimin e qyteteve të Ukrainës.

Madje ai ka theksuar se edhe në këto momente po i rezistojnë fuqishëm ushtrisë ruse, por se kanë nevojë për armë tjera të avancuara për ta futur nën kontroll hapësirën ajrore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nisin përgatitjet për ndryshimin e Kodit Zgjedhor

Ministri i Drejtësisë Nikolla Tupançevski, potencoi se gjatë kësaj jave të gjitha…

Tsipras të martën viziton Shkupin

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras të martën, më 2 prill do të…

Aleanca pritet ti ketë 30 mijë vota më shumë se BDI-ja

Shkruan: Besnik Halimi Zgjedhjet e 12 Prillit  si duket kanë vendosur në…

Ekspert i huaj në krye të Prokurorisë Speciale në Maqedoninë e Veriut?!

Pas skandalit me rastin “Reket” dhe dyshimet për involvimin e kryeprokurores speciale,…

Prokuroria Speciale nis transferimin e lëndëve në Prokurorinë e Përgjithshme

Prokuroria Publike Speciale ka paralajmëruar se është gati për të transferuar lëndët…