Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka mbështetur një fushatë për mbledhjen e fondeve për të ndihmuar Ukrainën të ndërtojë një flotë me dronë detarë për të mbrojtur qytetet kundër raketave ruse të lëshuara nga anijet luftarake në Detin e Zi.

United24, një nismë që Zelensky filloi për të mbledhur donacione bamirësie pas pushtimit të Rusisë në shkurt, tha se Ukrainës i duheshin 100 dronë që operonin nga deti, secili prej të cilëve kushton rreth 274 mijë dollarë, shkruan Aljazeera.

Faqja e mbledhjes së fondeve tha se që nga fillimi i pushtimit, Rusia ka lëshuar mbi 4,500 raketa në Ukrainë dhe çdo goditje e pestë ka ardhur nga deti.

“Ne duhet të mbrojmë ujërat e deteve dhe qytetet tona paqësore nga raketat ruse të lëshuara nga anijet”, shkroi Zelensky në Telegram të premten.

“Dronët detarë do të ndihmojnë gjithashtu në zhbllokimin e korridorit për anijet civile që transportojnë grurë për botën”, tha ai.

Që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës, Rusia ka kryer sulme me raketa nga anijet në Detin e Zi dhe nga Krimea, gadishulli që Moska mori nga Ukraina në 2014 dhe që është shtëpia e Flotës së Detit të Zi të marinës ruse.

Rusia ka përdorur gjithashtu drone ajrore, duke përfshirë të ashtuquajturat modele “kamikaze”, të prodhuara nga Irani, për të sulmuar Kievin dhe infrastrukturën kryesore në të gjithë vendin.

Rusia filloi bllokimin e porteve të Detit të Zi të Ukrainës menjëherë pas pushtimit të shkurtit, duke përfshirë bllokimin e eksportit jetik ndërkombëtar të grurit. Tre porte ukrainase u zhbllokuan sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar me Rusinë në korrik nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia për të ndihmuar në lehtësimin e një krize globale ushqimore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tmerr në Berlin, vetura shtyp këmbësorët – një i vdekur dhe 30 të lënduar

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 30 tjerë janë lënduar,…

Osmani pret në takim ish-presidentët Sejdiu, Jahjaga dhe Pacolli

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim tre ish-presidentët e…

Rrugëtimi ‘më jetëshkurtër’ si kryeministre e Britanisë së Madhe – si ndodhi ‘ngritja dhe rënia’ e Liz Truss?

Vetëm 45 ditë pasi u bë kryeministre, Liz Truss ka njoftuar se…

Smith: NATO e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit

Ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith, ka thënë në një intervistë për…

Dorëzuan të dhëna të rrejshme dhe sulmuan policët, arrestohen dy persona në “Qafë Thanë”

Një 29 dhe 24-vjeçar nga Shqipëria janë arrestuar nga policia e Maqedonisë…