Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara do të zhvillojnë ushtrime të përbashkëta ushtarake javën e ardhshme, tha të enjten Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, vetëm disa ditë pas ushtrimeve të trupave ruse e bjelloruse.

Ushtrimet “Zapad-2021” në pjesët perëndimore të Bjellorusisë dhe Rusisë, përfshirë disa vende afër kufijve të Bashkimit Evropian, i alarmuan disa vende të NATO-s dhe Ukrainën. Këto ishin ndër ushtrimet më masive me rreth 200 mijë trupa.

Autoritetet ukrainase thanë se ushtrimet “Rapid Trident – 2021” do të përfshijnë 6.000 trupa nga 15 shtete, kryesisht nga Ukraina, Shtetet e Bashkuara dhe vende tjera anëtare në NATO, dhe do të zgjasin deri më 1 tetor, shkruan Reuters.

“Qëllimi kryesor është që të bëhen përgatitje për veprime të përbashkëta si pjesë e forcës shumëkombëshe gjatë operacioneve të koalicionit”, thuhet në deklaratën e forcave ukrainase.

Ukraina i sheh ushtrimet ushtarake me partnerët perëndimore si hap të rëndësishëm në rrugën drejt anëtarësimit në NATO, duke besuar se futja në këtë organizatë do ta fuqizonte rezistencën e vendit kundër agresionit rus.

Pos raporteve të tensionuara me Rusinë, Ukraina kohëve të fundit i ka përkeqësuar marrëdhëniet edhe me Bjellorusinë, pasi Kievi vitin e kaluar tha se zgjedhjet presidenciale bjelloruse nuk ishin as të lira, as të drejta dhe e dënoi dhunën kundër protestuesve në shtetin e udhëhequr nga presidenti autoritar, Aleksander Lukashenko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…