Një numër i dronëve turq Bayraktar TB2 u dorëzuan në Ukrainë të martën, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës.

“TB2-të e rinj Bayraktar tashmë kanë mbërritur në Ukrainë dhe janë zhvendosur në pozicione luftarake”, thuhet në deklaratë. Gjithashtu u vu në dukje se raketa shtesë anti-tank Javelin dhe raketa anti-ajrore Stinger ishin vendosur në vijën e frontit derisa vazhdon pushtimi rus i Ukrainës.

Dronët shtesë Bayraktar do të plotësojnë të 12-tat që tashmë posedon Ukraina. Në total, Kievi porositi 48 dronë nga Turqia; është e paqartë se sa janë dorëzuar në grupin më të fundit.

Bayraktar është një mjet ajror pa pilot i lehtë i pajisur me raketa kundër armaturës ajër-tokë.

Droni është përdorur më parë në Lindjen e Mesme dhe në Nagorno-Karabakh, rajoni i kontestuar midis Armenisë dhe Azerbajxhanit mbi të cilin të dy vendet zhvilluan luftë të shkurtër në fund të vitit 2020. Azberbajxhani i përdori ato kundër ushtrisë armene.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kryetarja e Preshevës mirëpret propozimin për hyrje-dalje në Kosovë pa certifikatën e vaksinimit me tri doza

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, ka mirëpritur propozimin për rikthimin e hyrje-daljeve…

Prokuroria refuzon kërkesën e avokatëve të ish-krerëve të UÇK-së për listën e dëshmitarëve të cilët do të ftohen për të dëshmuar

Është kërkuar lista e dëshmitarëve të cilët do të dëshmojnë në gjykimin…

“Reket”, Janeva dhe Zoki 13 së pari do të kontrollojnë dëshmitë, pastaj do të japin deklaratë

E dyshuara e tretë në rastin “Reket”, ish prokurorja speciale publike Katica…

Tërmeti 5 ballë

Mbrëmjen e së shtunës (31 gusht), një tërmet 5 ballë ka tronditur…

Xhaferoviq: U bëjmë thirrje fqinjëve të mos përzihen në punët e brendshme të BeH

Kryetari i Kryesisë së BeH-së, Shefik Xhaferoviq, sot u bëri thirrje autoriteteve…