Këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Zelnsky, ka njoftuar se ushtria ukrainase ka filluar një kundërsulm ndaj ushtrisë ruse – duke ndryshuar në mënyrë radikale pozicionin e tyre.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar aeroplanët luftarakë rusë dhe kanë shpërthyer në ajër shumë raketa – derisa ka pasur shpërthime të fuqishme ku ishin të përfshirë trupat ruse.

Mykhailo Podoliak ka shkruar se Twitter se ajo çfarë është e rëndësishme tani, përpos kundërsulmit ukrainas mbi trupat ruse, është se gazetarët rusë po braktisin televizione ku ata kishin punuar si shenjë proteste për luftën e filluar nga Putini.

Ai gjithashtu theksoi se Rusia po tenton të gjej njerëz në vendet e saj aleate – që do të mund të shkonin në Ukrainë për të luftuar për Putinin.

Podolyak është një prej negociatorëve në bisedimet për paqe që po ndodhin mes Ukrainës dhe Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbulohen armë në Strugë, arrestohet një person

MPB njofton se dje është arrestuar një person në Strugë për shkak…

Covid-19 në Maqedoni, 24 të shëruar, një viktimë dhe 7 raste të reja

Prej gjithsej 207 testeve të realizuara në 24 orët e fundit në…

Exit Polli i PIPOS në Klan Kosova: LVV merr 41.8% të votave, PDK-16.5%, LDK-15.2%, AAK-7.2%

Sipas exit-pollit të transmetuar në Klan Kosova partia e parë në zgjedhje…

WSJ: Disa afganëve të strehuar në Kosovë mund t’iu ndalohet hyrja në SHBA

Afganët e evakuuar në Kosovë, rrezikojnë që t’iu ndalohet hyrja në Shtetet…

Shqipëri, 169 raste të reja me Covid dhe 4 viktima

Shqipëria ka shënuar sërish një ulje të numrit të infektimeve ditore me…