Ukraina do të pajiset me armatimet më të sofistikuara që nga fillimi i luftës, pasi Danimarka deklaroi se do të dërgojë drejt saj raketat Harpoon kundër anijeve të luftimit dhe platformat nga ato lëshohen.

Armët mund të përdoren për të larguar marinën ruse nga portet e Detit të Zi për të lejuar rifillimin e eksporteve të grurit dhe produkteve bujqësore.

Ukraina ka kërkuar armë më të avancuara si mbrojtje ajrore, raketa kundër anijeve me rreze të gjatë veprimi, por deri më tani pjesa më e madhe e ndihmës ka qenë në sistemet me rreze të shkurtër veprimi, si armët antitank Javelin dhe artileri.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai ishte mirënjohës ndaj Danimarkës për furnizimin e armëve për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë bregdetin e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

88 raste të reja, 123 të shëruar dhe tre të vdekur në Maqedoni nga koronavirusi

Ministri e shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë bërë…

Dëmet e deritanishme që Ukraina i ka shkaktuar Rusisë

Ukraina pretendon se ka vrarë 5,840 trupa ruse. Forcat e armatosura të…

Policia gjermane ndërmerr aksion kundër gjuhës së urrejtjes në internet

Policia gjermane ka bastisur dhjetëra shtëpi në mbarë vendin si pjesë e…

Kryediplomati francez paralajmëron më shumë sanksione evropiane ndaj Rusisë

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, paralajmëroi për sanksione shtesë evropiane…

Europol shkatërron bandën

Arrestohen 70 persona, lirohen nga tutela 206 të mitur Agjencia e Bashkimit…