Ukraina do të jetë në gjendje të eksportojë energji elektrike për herë të parë në gjashtë muaj pasi infrastruktura e saj energjetike po rimëkëmbet pas muajve të tërë të sulmeve të përsëritura ruse.

Rusia filloi sulmin e saj të gjatë dhe të qëllimshëm ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës tetorin e kaluar.

Këto sulme çuan në ndërprerje të energjisë elektrike dhe ndërprerje të planifikuara, duke i lënë qytetet dhe qytetet në errësirë gjatë dimrit.

Ukraina u detyrua të ndalonte eksportet e energjisë elektrike – por tani do të jetë në gjendje të shesë përsëri energjinë e tepërt.

Ministri i Energjisë Herman Halushchenko nënshkroi një urdhër ekzekutiv që autorizon eksportet, megjithëse klientët vendas do të jenë prioritet.

Ai tha se sistemi kishte prodhuar kapacitet shtesë për gati dy muaj dhe se ukrainasit nuk po përballeshin me kufizime.

“Dimri më i vështirë ka kaluar”, tha Halushchenko të premten. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mes luftës dhe frikës, rrëfimi i shqiptarëve të Ukrainës pas agresionit rus

Pas agresionit rus, shqiptarët e Ukrainës kanë rrëfyer përjetimet e tyre të…

“Tani ose kurrë”: Ukraina po përgatitet për kundërsulm ndaj rusëve

Forcat ukrainase janë përballur për muaj të tërë me një ofensivë rraskapitëse…

Xhaferi: “Vidi , bez vie ne mozheme da prajme nishto”

El Cheka: Derguar nga Sami Ukshini Val Zeka dhe Shek Hallaqi Musa…

90 vjet anëtare e FIFA, urimi i Infantino për FSHF

90 vjet më parë, Federata Shqiptare e Futbollit u pranua si anëtare…

ASH-AAA me 5 ankesa në KSHZ për Komunën e Dibrës

A do të ketë sërish rivotim në Dibër, pasi që Aleanca për…