Ukraina po forcon mbrojtjen e kufirit të saj me Bjellorusinë nga frika se Rusia mund të jetë duke përgatitur një sulm të ri, ka thënë një zyrtar qeveritar.

Zëvendësministri i Brendshëm, Yevhen Yenin, tha për BBC se Ukraina do të forcojë kufirin me Bjellorusinë me forca të armatosura dhe municione.

Lajmi erdhi teksa Vladimir Putin udhëtoi për në Minsk për të takuar presidentin bjellorus Aleksandër Lukashenko.

Bjellorusia ndan një kufi me Rusinë dhe Ukrainën. Presidenti rus më vonë urdhëroi për forcimin e kufijve të Rusisë dhe të kontrollit social brenda Rusisë, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania refuzon thirrjet për të dërguar ushtri në Afganistan

Ministrja e mbrojtjes në Gjermani, Annegret Kramp-Karrenbauer, ka hedhur poshtë thirrjet që…

Rusia i jep leje Kievit: Anijet e bllokuara me grurë mund të largohen nga portet e Ukrainës

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë…

32 vjetori i miratimit të Deklaratës Kushtetuese, kjo është deklarata e plotë (FOTO)

Më 2 korrik, 1990, 114 delegatë miratuan publikisht Deklaratën Kushtetuese, me të…

Një person tenton të vetëdigjet para Komisionit Evropian

Një person bëri përpjekje të vetëdigjej të mërkurën para ndërtesës së Komisionit…

Serbia forcon bashkëpunimin me Rusinë, akuzohet për destabilizimin e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar për një dërgesë të re…